Maraton Empatii

Maraton Empatii to seria wydarzeń w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Działań Empatycznych.Głównym założeniem jest dla nas  promowanie empatii, szerzenie wiedzy na temat Porozumienia bez Przemocy oraz wzajemne inspirowanie się do współtworzenia świata, gdzie dialog, współpraca i wzajemny szacunek są fundamentem. Pierwszy Maraton Empatii ruszył w 2011 roku z inicjatywy Asi Berendt i z przerwami jest kontynuowany do dziś. Ósma edycja maratonu już za nami. Do kolejnego już się przygotowujemy.

9 edycję Maratonu Empatii 2022 współtworzy zespół pełnych energii, pasji ludzi o wielkich sercach, bez którego Maraton Empatii nie pobiegłby w świat, w jego skład wchodzą: Paulina Orbitowska-Fernandez, Maja Wyborska, Joanna Berendt .

Wierzymy, że wspólnie możemy budować świat (rodziny, relacje, firmy, organizacje itp) dialogu, gdzie jest miejsce na empatię, ciekawość drugiego człowieka i świadomość tego, co jest dla nas ważne.

W ramach 9. Maratonu Empatii chętnie spotkamy też Ciebie!

Wyobraź sobie świat pełen empatii….Czyż dla siebie i swoich bliskich nie chciałabyś takiego świata? To wcale nie musi być odległa przyszłość, stwórzmy świat pełen empatii już teraz.

Zapraszamy do udziału w 8. Maratonie Empatii 2021! Nie trzeba mieć kondycji, nie potrzeba wygodnych butów do biegania, wystarczy pełne ciepła i ciekawości serce. 

KONTAKT:  Trenerów, którzy chcą dołączyć do nas w 2022 roku zapraszamy do zapoznania się z instrukcją.

Jeśli jako trener chcesz dołączyć w 2022 roku do Maratonu Empatii z intencją dzielenia się ze światem to możesz to zrobić na dwa sposoby:

  1. warsztaty w ramach głównych wydarzeń 

  2. warsztaty i inne wydarzenia towarzyszące

 

1. warsztaty online w ramach głównych wydarzeń 2.10. 2022

Otwieramy grafik, który chcemy zapełnić warsztatami dla dużych grup. 

Naszą intencją jest, by dotrzeć jak najszerzej, stąd do tych warsztatów zapraszamy trenerów, którzy mają gotowość poprowadzić warsztat nawet na 100-300 osób

Wiemy, że wiele z osób zapisujących się nie przychodzi więc chcemy zrobić zapisy dla większej grupy stąd pomysł, by trener był ze swoimi warsztatami na tyle elastyczny, by mogły się odbyć niezależnie od tego czy będzie 20 czy 120 osób. Zdajemy sobie sprawę, że jest to wyzwaniem dla niektórych z nas. By to ułatwić proponujemy, by trener zaprosił do wydarzenia osobę do asystowania, która wesprze go w dzieleniu na pokoje i w ewentualnych kwestiach technicznych.

Z naszej strony przygotujemy zapisy na te warsztaty przez evanea i udostępnimy nasz zoom.

Informacja o tych warsztatach będzie zamieszczona na stronie Maratonu Empatii jak również na facebooku Maratonu i Widzę Człowieka. Chcemy, by z informacją o warsztatach wyjść do mediów. Dlatego zależy nam, by miejsca na warsztaty nie rozeszły się w ciągu paru minut i były dostępne dla osób , które dopiero się dowiedzą o wydarzeniu. 

Harmonogram tworzymy do końca czerwca  tzn ustalamy warsztaty z trenerami 

Jeśli chcesz z serca poprowadzić taki warsztat: 

1. wybierz dostępną godzinę w tabelce i uzupelnij ją. Link do tabelki: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1DCe6e-CK8126SWgNLzPn0asI3srKmBLfK25jVfqx81E/edit?usp=sharing

Ostatecznym potwierdzeniem dołączenia jest akceptacja warsztatu przez jedną z organizatorek w ostatniej kolumnie 30 czerwca. 

2. we wrześniu będziemy dzielić się informacją o warsztatach w mediach społecznościowych – możesz też to robić

3. zaproś do wsparcia cię osobę, która będzie Ci asystować w warsztatach

4. użyj danych do zooma, by się zalogować – dostaniesz od nas dane

 

2. warsztaty  i inne wydarzenia towarzyszące

Tak jak w latach ubiegłych, do Maratonu dołącza wiele wydarzeń towarzyszących z całej Polski. Zakładamy, że organizację, zapisy, salę lub zooma na te wydarzenia organizuje trener jako jego dar serca. Jeśli masz pomysł na takie wydarzenie to do 10 września 2022:

  1. zrób wydarzenie na facebooku i jako współorganizatora oznacz Maraton Empatii i Widzę Człowieka. 

  2. napisz wiadomość z linkiem do wydarzenia na adres widzeczlowieka@gmail.com

 

A w razie pytań, problemów lub braku reakcji z naszej strony, możesz zadzwonić, byśmy wspólnie poszukali rozwiązania (Maja 503 111 670).

Gdybyście mieli pomysły, pytania, chcieli włączyć się w inny sposób do wspierania Maratonu Empatii lub nie dostali odpowiedzi na maila zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Mają maja.wyborska@gmail.com (503 111 670). 

Dołączysz? Z żyrafim sercem zapraszamy!

Program Maratonu Empatii 2021 

Zapraszamy na główne wydarzenia warsztatowe 2 października 2021 oraz na wydarzenia towarzyszące.  Do Maratonu dołaczają kolejne wydarzenia. Jeśli nie chcesz ich przegapić, zaglądaj na stronę i śledź nas na facebo

Przedbiegi maratonowe zaczęliśmy już 20 września 2021 warsztatowym spotkaniem na zoomie na temat „Praktykowanie wdzięczności w związku” prowadzonym przez Beatę Owczarską i Magdę Jakubowską.

Wydarzenia towarzyszące Maratonowi Empatii 2021:

A 2 października 2021 zaczniemy już Maraton na pełnym dystansie:

8.00 – 10.00 “Widzę Człowieka w konflikcie. Nie tylko Uczeń Mediatorem.”

Maraton Empatii rozpoczniemy od konfliktu:) Konflikt to nieodłączna część życia i stąd ten temat chcemy włączyć do tegorocznego Maratonu Empatii. Niezależnie od tego jakie mamy przekonania wokół niego chcemy zaprosić uczestników, by spojrzeć na konflikty świeżym okiem przez pryzmat żyrafich okularów. Życie to nieustające konflikty wewnętrzne i zewnętrzne. Podejście do nich wpływa na jakość naszego życia oraz na jakość naszych relacji, zarówno z innymi jak i z samymi sobą. Warsztaty pozwolą przyjrzeć się temu, jak się mam z konfliktami, poszukać potrzeb po obu skonfliktowanych stronach, a w rezultacie mogą pojawić się rozwiązania, które działają dla wszystkich i uwzględniają ważne potrzeby. Na warsztaty zapraszamy zarówno osoby, dla których Porozumienie bez Przemocy jest nowe jak i te, które mają już trochę doświadczenia.

Trenerki: Warsztaty poprowadzą wspólnie Joanna Berendt, Paulina Orbitowska-Fernandez i Maja Wyborska – współzałożycielki akcji “Widzę Człowieka” https://www.facebook.com/WidzeCzlowieka/ oraz autorki ebooka “Uczeń Mediatorem” https://widzeczlowieka.pl/uczen-mediatorem/

Link do zapisów

10.30 – 12.00 “Empatia wobec siebie”

Implikuje uważność, świadomość tego, co się dzieje teraz we mnie. Każde moje działanie wynika z ważnej dla mnie potrzeby. To nie zachowania innych są przyczyną mojej frustracji, złości, zaniepokojenia. One są wyzwalaczem moich emocji, a przyczyną są niezaspokojone potrzeby. Kiedy zalewają mnie emocje potrzebuję empatii dla siebie: nazwania, tego co czuję i czego potrzebuję w związku z tym, co się dzieje. Po to, by nie reagować automatycznie, by osłabić mechanizmy obronne. Bycie w kontakcie ze sobą jest wielkim zasobem, który może Cię wspierać na co dzień. Warsztaty dadzą narzędzia pozwalające wracać do siebie i pokażą, że bycie w kontakcie ze sobą, może stać się Twoim cennym zasobem i wiecznie żywym źródłem wsparcia w trudnych sytuacjach,  by w konsekwencji mieć z czego czerpać i dawać innym.

Trenerki:

Katarzyna Mroczek: jestem trenerką i architektką. Pracuję w oparciu o NVC Marshalla  Rosenberga i Roberta Gonzalesa oraz IFS. Wspieram i słucham, uwielbiam medytację w diadach i coaching oparty na potrzebach. W latach 2013-2018 współtworzyłam TEDxKraków, opowiadam o NVC w Gdańsku i Charkowie w ramach PDF CEE,a także w szkołach, urzędach i organizacjach. Jestem zawieszona między kulturami. Fascynuje mnie to, że atomy, ludzi i gwiazdy łączy ta sama, magiczna energia. Ćwiczę jogę, lubię rower i góry. 

Katarzyna Ukleja: Uczę, wspieram, słucham – te słowa najpełniej opisują przyświecającą mojej pracy intencję. Jestem polonistką, certyfikowaną doradczynią noszenia dzieci w chustach, instruktorką masażu Shantala oraz trenerką komunikacji empatycznej.

W każdym obszarze mojego działania staram się wspierać ludzi w ich kompetencjach, rozwoju lub poznawaniu siebie. W mojej pracy zarówno z młodzieżą, rodzicami małych dzieci, jak i po prostu każdym dorosłym, który przychodzi do mnie na warsztat, chcę pamiętać o tym, że „wszystko, co robimy, jest dążeniem do zaspokojenia naszych potrzeb”

(M. B. Rosenberg), dlatego moja rolę postrzegam jako wspieranie innych w rozpoznawaniu własnych potrzeb i w szukaniu sposobów na ich realizację.

Jestem żoną, mamą, kobietą w procesie rozwoju. To, co dla mnie ważne, tkwi w relacjach: z samą sobą, innymi ludźmi i światem. Pracuję w obszarach: chustonoszenie, stymulacja rozwoju dziecka przez dotyk, komunikacja oparta na potrzebach, praca coachingowa oparta na Needs – based coaching. Pracuję indywidualnie oraz warsztatowo.

Link do zapisów.

12.30 – 14.00 „Oswoić wroga – jak skontaktować się z potrzebami w świecie pełnym ocen. „

Warsztat “Oswoić wroga” to zaproszenie do ćwiczeń, które mają za cel odkrywać nasze ‘bomby’ (oceny, interpretacje, osądy) by doświadczyć luzu, ulgi i akceptacji. W czasie 90 minut będziemy ćwiczyć empatię dla siebie i dla innych doświadczając przy tym umiejętności radzenia sobie z sytuacjami, które nas niejednokrotnie wkurzały lub przerastały.

Dla kogo: Warsztat jest dla tych, którzy znają podstawy podstaw NVC i są gotowe doświadczyć pracy ze zdaniami (triggerami, wyzwalaczami), które niejednokrotnie odbierały im moc.

Trenerka: Kamila Lachowicz: Prowadzę warsztaty skutecznej komunikacji i współpracy opartej na potrzebach i wartościach. Pracuję z zespołami i liderami opierając swój warsztat o Model NVC poprzez konsultacje, warsztaty. treningi indywidualne oraz mediacje.

Link do zapisów.

15.00 – 16.30 Co nas oddala, a co nas przybliża? Droga do współpracy i partnerstwa.”

Chcemy współudziału, a zostajemy sami. Chcemy współpracy a słyszymy, że ktoś zrobi po swojemu. Albo nic nie mówi, tylko wychodzi… Co się dzieje, że współpraca się nie udaje…? I co możemy zrobić? To 90 minutowe spotkanie niech będzie zaproszeniem do popatrzenia na współpracę przez pryzmat pozornie oddalonych słów: wybór i partycypacja. Podczas spotkania przećwiczymy co stoi za NIE (cichym lub wypowiedzianym) własnym lub usłyszanym od kogoś. Sprawdzimy też jak możemy zadbać o współpracę, na której nam zależy.

Uczestnicy dowiedzą się:

Co się dzieje, jeśli tak bardzo zależy nam na współpracy, że aż próbujemy kogoś do niej przymusić, podporządkować, uzależnić od nas.

Jak powstaje bunt? 

Dlaczego NIE działa jak płachta na byka?

Jak zadbać o współpracę, na której nam zależy?

Warsztat jest dla wszystkich, którzy pragną współpracy, a doświadczają odrzucenia i buntu (pracownika, partnera, dzieci)

 

Trenerka: Agnieszka Komorowska Jestem mediatorką, trenerką mediacji i komunikacji opartej o empatię, inspirowanej Porozumieniem bez Przemocy Marshalla Rosenberga.Mam 15 lat doświadczenia biznesowego, w tym 10 lat na stanowisku kierowniczym, co inspiruje mnie do skupienia uwagi na wspieraniu osób, które same wspierają innych: zarówno w biznesie, w rodzinie, jak i w edukacji.  W pracy poza Porozumieniem bez Przemocy inspiruję się: Systemem Wewnętrznej Rodziny (IFS/SWR) Richarda Schwartza, Pozytywną Neuroplastycznością Ricka Hansona oraz Logoterapią Victora Frankla.

W sferze rodzinnej, bliskie jest mi rodzicielstwo bliskości, które jest dla mnie podstawą do komunikacji z córką.”

Link do zapisów.

17.00 – 18.30 „Integrowanie mózgu poprzez współbrzmienie (Resonant Healing)”

„Kiedy ludzie zmieniają sposób, w jaki mówią do siebie, zmieniają sposób, w jaki działa ich mózg”. Sarah Peyton

Jako istoty ludzkie jesteśmy zaprogramowani do życia w poczuciu połączenia, przynależności i współbrzmienia z innymi ludźmi. Nie ma innego, bardziej karmiącego doświadczenia niż bycie w pełni zrozumianym przez inną istotę. Dzięki nim, to, jacy jesteśmy i to, co robimy nabiera sensu, bez względu na to, co szepcze nam zawstydzający lub raniący wewnętrzny głos. 

Zapraszam Cię na krótkie warsztaty wprowadzające do koncepcji języka rezonansu empatycznego i uzdrawiania rezonansem empatycznym.

Zobaczysz, jaki język może dać poczucie bycia zrozumianym i wspierać integrację mózgu, a także jak bardzo życzliwość i precyzja są ważne w takim sposobie towarzyszenia drugiej osobie.

Dowiesz się i doświadczysz, na czym polega różnica między empatią, rezonansem i uspokajaniem, a także poznasz neurobiologiczne podstawy, pozwalające zrozumieć dlaczego z pomocą rezonansu empatycznego możemy uzdrawiać zranienia i ślady traumy.

No i wreszcie porozmawiamy o tym, w jaki sposób możemy wspierać się w samoregulacji i budowaniu miłości do siebie poprzez rozwijanie aspektu Rezonującego Świadka.

Trenerka: Aneta Stępień Jestem Praktykiem Terapii Rezonansem Empatycznym (Resonant Healing Practitioner), certyfikowanym executive i team coachem PCC ICF, Ambasadorką Empatii, trenerką komunikacji empatycznej i umiejętności interpersonalnych w nurcie Nonviolent Communication, a także mediatorką. Jestem przekonana, że pokój na świecie zaczyna się od spokoju wewnętrznego i wolności w każdym z nas. Wspieram pojedyncze osoby, pomagam uzdrawiać relacje oraz wspieram budowanie harmonijnie działających zespołów i społeczności. W swojej pracy łączę różne metody i umiejętności.Jako Ambasadorka Empatii i trenerka w nurcie Nonviolent Communication (NVC, pol. Porozumienia bez Przemocy) wnoszę dar słuchania i dawania empatii, uczę budować relacje ze sobą i z innymi oraz porozumiewać się w dialogu i ze świadomością potrzeb.  Za pomocą mediacji, kręgów naprawczych i facylitacji podejmowania decyzji metodą Convergent Facilitation wspieram rozwiązywanie konfliktów i wypracowywanie rozwiązań, które odpowiadają wszystkim zaangażowanym oraz wzmacniają więzi i współpracę. Pracuję indywidualnie z kobietami, rodzicami, młodzieżą i liderami łącząc podejście coachingowe z NVC i metodami neuropsychologii interpersonalnej. Wspieram kobiety i mężczyzn na drodze uwalniania się z lęku, winy, wstydu i ograniczających schematów myślenia i działania. Pomagam odkrywać pełnię osobistego potencjału i sięgać do źródeł wewnętrznej mocy. Wspieram także kobiety i dziewczyny w przekraczaniu życiowych progów (inicjacje, ceremonie przejścia, kręgi kobiet, kręgi dziewczyn).

19.00 – 20.00 „Wspólne świętowanie – zaspokojone potrzeby tu i teraz”.
To czas na „zbieranie żniw” i wspólne świętowanie tego, co na ten moment najważniejsze.

Link do zapisów